Ämmaemandusjuht Kairi Kivaste julgustab Põlvamaa naisi pöörduma ämmaemanda vastuvõtule

Esmaspäeval, 5. mail tähistatakse rahvusvahelist ämmaemandate päeva. Põlva haigla ämmaemandad tegelevad rasedate vastuvõtu ja nõustamisega, emakakaelavähi sõeluuringu läbiviimisega, toitumis- ja imetamisnõustamise, naistehaiguste ja paljude teiste teemadega. Millega täpsemalt, küsisime Põlva haigla ämmaemandusjuhilt Kairi Kivastelt järele.
Millega tegeleb ämmaemand Põlva haiglas?
Ämmaemand on esimene spetsialist, kes võiks tegeleda naisega, kellel on soov oma seksuaaltervise osas nõustamist saada. Näiteks aitab ämmaemand rasestumisvastase vahendi valiku osas, noortenõustamise vastuvõtul räägib sugulise küpsemise teemadel, aga võtab ka rutiinseid analüüse nagu emakakaelavähi sõeluuring ja sugulisel teel levivate haiguste testid.
Samuti kasutavad meie ämmaemandad ultraheliaparaati, et rasedust tuvastada. Normaalselt kulgeva raseduse puhul jälgib ämmaemand rasedust ning teostab sünnituse järel sünnitusjärgset vastuvõttu ning imetamisnõustamist. Üleminekueas, mil paljudel naistel esineb vaagnaelundite allavaje, on ämmaemand see, kes vahetab sisemisi suguelundeid toestavat tuperõngast.
Mis vanuses naised teie juures käivad?
Meie patsientide vanus ei ole piiritletud, kõige nooremad võivad olla alles lapseeas ning vanemad juba ammu viljakast east väljunud prouad. Ämmaemanda vastuvõtule pöördumiseks ei ole vaja tasuda visiiditasu ning meie ämmaemandad teevad tihedat koostööd naistearstidega, kelle poole saab vajadusel patsiendi alati edasi suunata.
Milliseid teenuseid Põlva haigla ämmaemandus- ja günekoloogiakeskus pakub?
Pakume günekoloogi vastuvõtu teenust koos vaagnaelundite ultraheliuuringuga, ämmaemanda iseseisvat vastuvõttu, noortenõustamist, teostame emakakaelavähi sõeluuringuid, raseduse jälgimist, päevaravi protseduure ja mõningaid kirurgilisi operatsioone, sünnitusjärgseid vastuvõtte ja imetamisnõustamist ning samuti raseduse katkestamise protseduure.
Kui kiiresti saab vastuvõtule?
Ämmaemanda vastuvõtule saab aja tavaliselt kas juba käesolevaks või järgmiseks nädalaks. Naistearsti vastuvõtule pöördumiseks on ooteaeg vahel ka pikem, kuid üldiselt ikkagi paari nädala jooksul on võimalik leida sobiv visiidiaeg. Aja broneerimiseks tuleb võtta ühendust Põlva haigla registratuuriga 799 9198 või registratuur@polvahgl.ee.
Millised on Põlvamaa naiste sagedasemad probleemid?
Põlvamaa naised ei erine kuidagi naistest kogu ülejäänud maailmas. Kui rääkida just probleemidest, siis raseduse planeerimine ja soovimatust rasedusest hoidumine on teema, mille ümber käib kõige suurem tants naise reproduktiivtervise valdkonnas. Sugueluga alustavad noored pöörduvad, et saada retsept esimesele rasestumisvastasele vahendile. Ühel hetkel tulevad naised kas siis oodatud või planeerimata rasedusega.
Elu vältel saab nii mõnigi naine tunda veritsusmustri häirumist või kõhuvalusid kas emakalihases kasvavate müoomisõlmede või hoopis mõne muu günekoloogilise haiguse tõttu. Üleminekueas tekivad paljudel verejooksud, kuumahood, unekvaliteet häirub jpm. Ning menopausi järgses eas naiste seas on sagedane vaagnaelundite allavaje, tupekuivus, libiido langus. Koos esmasünnitaja keskmise vanuse tõusmisega on tõusutrendis ka viljatusravi vajadus, kuid sellega tegelevad juba spetsialiseerunud kliinikud suuremates linnades.
Mida soovitate Põlvamaa naistele?
Soovitan Põlvamaa naistele, et nad kasutaksid julgelt võimalust pöörduda ämmaemandate vastuvõtule. Naiste jaoks on ämmaemand tavaliselt see, kes sünnituse vastu võtab. Meil töötavad siin aga tublid ämmaemandad, kes tegelevad erinevate seksuaaltervist puudutavate teemadega.
Samuti tahaksin üleminekueas naistele südamele panna, et östrogeeni ehk naissuguhormooni langusest tekkinud kaebuste puhul ei ole vaja hambad ristis kannatada. Kaebused nagu unetus, meeleoluhäired ja öine higistamine võivad kesta aastaid ja ravimite abil on võimalik teie elukvaliteeti parandada. Tagame usaldusliku õhkkonna ja patsiendi konfidentsiaalsuse.
Avaldatud 05.05.2025, autor Madis Perli