Kolm soovitust jõulupühadeks

Saabumas on jõulupühad – aasta kõige toredam ja kauaoodatum aeg! Selleks puhuks on Põlva Haigla siseosakonna juhil Katrin Keermal mõned soovitused, mida järgida, et pühad ilma suuremate terviseprobleemideta vastu pidada:

1) Alkoholiga, palun, ärge liialdage

Viimaste aastate kogemus näitab, et kõige rohkem on pühade ajal probleemi alkoholi tarbimisega. Eelkõige satuvad haiglasse inimesed, kellel on varasemast tekkinud maksakahjustus või kõhunäärme probleemid ehk kes tegelikult alkoholi tarvitada ei tohi, kuid kipuvad pühade ajal napsutama.

Teisalt, ei ole mitte harukordne, et haiglasse satuvad ka inimesed, kes on lihtsalt alkoholi liigtarvitanud. Eriti hull on just aastalõpp, sest esmalt on jõulud ning siis juba nädal hiljem aastavahetus. Tulemuseks on arvestatav hulk hospitaliseerimist vajavaid haigeid uue aasta alguses. Seega alkoholiga liialdada ei tasu.

2) Nautige seltskonda, sööge mõistlikult ning ärge unustage tarbida vett (ka peolauas)

Kuigi ülesöömine nii sageli haiglaravile ei too kui alkohol, soovitan siiski tungivalt püüda ülesöömist vältida. Terviseprobleemidele on siinkohal eriti ohustatud need inimesed, kellel on eelnevalt teada gastroösofageaalne reflukshaigus või sapikivitõbi.

3) Planeerige oma pühadeaegseid sõite ning lähtuge põhimõttest: ohutus ennekõike

Sõitke rahulikult ja vältige ohtlikke manöövreid. Teie pere, lapsed, lähedased ootavad teid jõuluks koju. Meie Põlva Haigla EMO ja Tartu Kiirabi on küll pühade ajal alati valmis reageerima, kuid kõige parem on veeta jõulud ju lähedastega.