Tegevusterapeut Lille Saukas: elu ei jää pärast haigestumist seisma, tuleb kohaneda uute tingimustega

Veebruari lõpus (taas)alustas Põlva haiglas tööd tegevusterapeut Lille Saukas, kes tegeleb patsientide tegevusvõime taastamise ja igapäevaelus hakkamasaamisega.
„Olin siin umbes kümme aastat tagasi ka tegevusterapeut. Taastusravi osakonna juhataja Pärt Prommik võttis minuga ühendust ning kutsus taas Põlvasse tööle, saime kokku, vestlesime ning sain aru, et nüüd on aeg tagasi tulla,“ rääkis Lille Saukas.
Saukas on lõpetanud tegevusterapeudi eriala Tallinna Tervishoiukõrgkoolis ja kogemust 12 aasta jagu. Millega tegevusterapeut igapäevaselt tegeleb?
„Tegevusterapeut püüab taastada ja arendada inimese tegevusvõimet ehk siis seda, kuidas ta saab iseseisvalt hakkama igapäevaelus tema jaoks oluliste igapäevaelu tegevustega näiteks nagu söömine, riietumine, hügieenitoimingud, töö ja vaba aja tegevused. Samuti aitab tegevusterapeut arendada peenmotoorikat, kahe käe koostööd“ kirjeldas Saukas.
Sagedasemad tegevusteraapia statsionaarsed patsiendid on Saukase sõnul insuldist või operatsioonist taastuvad inimesed. Üheks peamiseks suunaks osakonna patsientidega töös on see, et patsient saaks ise riietumise ja hügieenitoimingutega hakkama, kuna see suurendab oluliselt tema iseseisvust. Kuid harjutatakse ka näiteks seemnete mulda panekut, võileiva tegemist ja muid tegevusi.
„Mõnikord võib patsiendile tunduda et kiusan neid, et lukud ja nööbid kinni panna ühekäetehnikas, aga haigla on just õige koht nende tegevuste proovimiseks, et trenni teha ja hiljem kodus iseseisvalt nende tegvustega hakkama saada. Ega elu ei jää selles mõttes seisma pärast haigestumist, tuleb kohaneda uute tingimustega,“ leiab Saukas.
Lisaks harjutustele ja tehnikatele, kuidas iseseisvust taastada on tegevusterapeudi ülesandeks ka eluks vajalike abivahendite alane nõustamine.
„Soovitan patsientidele ka abivahendeid, näiteks peale puusaoperatsiooni kulub patsiendile ära soki jalgatõmbaja. Et kui ei saa kummarduda, siis see aitab säilitada iseseisvust ja kinnitada talle, et tegelikult saab ta ise abivahendit kasutades hakkama,“ ütles Saukas.
Tihti võib inimese iseseisvust pärssida lähedaste liigne sekkumine. „Inimestel on tihti võimekus ise hakkama saada, kuid nähes, kui palju aega mõni tegevus võtab, siis võivad lähedased hoogu sattuda ja liiga palju aidata. Tuleb jääda kannatlikuks, sest aitamine võib mõnikord vähendada patsiendi ise hakkama saamist,“ nentis Saukas.
Peale tegevusterapeudi ametile annab Lille Saukas hobitööna jooga tunde ja kasvatab lapsi. Ehkki Saukas tõdes, et rohkemaks tal väga aega ei jäägi, siis kodus ootab teda ka raamatute virn ja külmemal perioodil harrastab talisuplemist.

Avaldatud: 18.07.2024, autor: Madis Perli