Erakorralise meditsiini arst Triinu Russki: Tööle kutsub adrenaliin ja vahetustega töö

Põlva haigla erakorralise meditsiini arst dr Triinu Russki. Foto: Madis Perli

Põlva haigla erakorralise meditsiini arst dr Triinu Russki ootab põnevusega uue erakorralise meditsiini osakonna käima lükkamist.

„Minu väga hea kolleeg Annika Uue tuli siia osakonna juhatajaks ja tema sabas tulin. Käisin kohapeal vaatamas ning üldmulje oli väga hea, nii et otsustasin siia tööle tulla,“ kirjeldas dr Triinu Russki Põlva Haigla liitumist ja lisas: „Muud sidet Põlvaga pole mul kunagi olnud, see on minu jaoks täiesti uus ja huvitav koht.“

3. juunil avas Põlva haigla patsientidele uue erakorralise meditsiini osakonna, mis dr Russki sõnul annab haiglale palju uusi võimalusi, kuna paranevad nii patsientide kui ka töötajate tingimused.

„Ma arvan, et Põlva haigla suur panus EMO arendamisse teeb arstidel Põlva haiglasse tööle tulemise otsuse lihtsaks. Nii on kasvanud ka abiarstide ja praktikantide soov tulla just Põlvasse, kus on kogenud ja abivalmid juhendajad, kuid samas vabadust ja praktikat kogemuse ammutamiseks,“ leiab Russki.

Uue EMO avamine pole dr Russkile võõras, olles mitmeid kordi läbi katsetanud, mis toimib ja mis mitte. Samuti peab ta oluliseks saavutada minimaalsete kuludega maksimaalne tulu, kuna meditsiinis ei tohiks ressursse raisata.

„Haigla arendamise vallas on mul palju teadmisi, näiteks uue Viljandi haigla ravikorpus on olnud minu töölaual. Seetõttu usun, et saan järgmistel arendustel haiglale igati abiks olla. Olles mõned kuud Põlva haiglas töötanud, siis kindlasti vajab siinne infrastruktuur lisainvesteeringuid, eriti murelikuks teeb mind intensiivravipalati seisukord,“ nentis Russki.

Russkil on erakorralises meditsiinis laialdased kogemused, olles alates 2001. aastast töötanud vahelduva eduga Viljandi haiglas. Tartu Ülikooli Kliinikumis on Russki töötanud aastast 2002, kus ta täidab hetkel õendusabi osakonnas arst-konsultandi rolli.

EMOsse tööle tõmbab adrenaliin

Mis viis dr Russkit just erakorralise meditsiini erialale? „Kui aus olla, siis see oli täiesti juhuslik valik. Alguses oli residentuuri kohtasid väga vähe ja inimesed läksid tööle sinna, kuhu said. Nii alustasin ka mina kõigepealt hoopis kiirabis. 2002. aastal läksin residentuuri, kuna tahtsin oma teadmiste pagasit laiendada. Peale residentuuri lõpetamist asusingi Kliinikumi EMOsse tööle“ tõdes dr Russki.

Kuna Eestis on haiglate vaheline distants lühike, töötatakse tihti erinevate haiglate EMOdes kui ka näiteks kiirabis. „See on Eesti eelis, et distantsid on lühikesed, nii jagub üht arsti mitmele haiglale. Teisalt võib mitmes haiglas töötamine tekitada olukorra, kus inimene ei tunne end kuskil päriselt kodus ning ei osale nii palju haigla arendamises kui see, kes on päriselt kohal,“ nentis Russki.

EMO üldine põhimõte on Russki sõnul rööprähklemine, kuna alati on mitu asja pooleli. Tuleb ravida mitut patsienti korraga, samal ajal võib erakorralisi patsiente juurde tulla ning kõige sellega tuleb hakkama saada. Tavaliselt jõuavad inimesed erakorralise meditsiini eriala juurde just adrenaliini ja põnevuse otsimine ning soov käsitleda meditsiini laiemalt, leiab dr Russki.

„Meie töö sõltub täpselt sellest, kes uksest sisse astub. Kui tuleb äge haige, näiteks kiirabi toob Põlva EMOsse patsiendi, siis meie roll on kõigepealt tema seisund stabiliseerida ja vajadusel suunata ta edasi kõrgemasse etappi või siis edasi haigla teistesse osakondadesse,“ tõdes Russki.

Erakorralise meditsiini arstina peab Russki suurimaks plussiks vahetustega tööd. „Minu jaoks on võluv see, et töö on vahetustega ja väga hästi saab enda aega planeerida. Mina pole kindlasti 8-16 töötaja, olen seda mõned korrad proovinud, kuid hindan ja väärtustan oma vaba aega kõrgelt,“ ütles Russki.

Millega tegeleb erakorralise meditsiini arst siis, kui ta parasjagu valves pole?  „Peale töö meeldib mulle väga reisida. Mul on väike isiklik eesmärk külastada kõiki Euroopa pealinnu, viis on veel jäänud, tänavu tuleb Valletta ja siis veel jäävad mõned Balkani poolsaare pealinnad. Olen klassikaline muuseumides ja näitustel käija ning klassikalise muusika fänn. Minu jaoks ei ole probleem sõita välismaale kontserti kuulama ja kui aus olla, siis ega mul väga palju aega kodus olemiseks olegi,“ naeris Russki.

 

Avaldatud: 07.06.2024, autor Madis Perli