Koduõendus suurendab meditsiiniabi kättesaadavust

Krister Matto

Õendusabi osakonna õendusjuht Krister Matto.

Põlva haigla õendusabi osakonna õendusjuhi Krister Matto sõnul aitab koduõendus pakkuda haiglast väljakirjutatud patsientidele vajalikku abi ja tuge kodustes tingimustes paranemiseks.

Kellele on suunatud koduõendus?

Koduõendus on mõeldud haiglast välja kirjutatud patsientidele, kes on paranemise perioodis ja enam ei vaja haiglaravi. Tavaliselt on kodus tervenemise periood kiirem kui haiglaseinte vahel, seega eelistame võimalusel kodust ravi.

Kodune ravi on tõhusam ka siis, kui patsiendil on piiratud liikumisvõime või on see ebavajalikult tülikas. Kes toob teda arsti juurde näiteks haavu siduma? Koduõenduse abil suurendame meditsiiniabi kättesaadavust, parandame patsientide tervist ja heaolu ning toetame neid kodustes tingimustes.

Kes on koduõenduse sagedasemad patsiendid?

Üldjuhul on tegu eakate patsientidega, kelle liikumisvõime on langenud. Näiteks elab liftita kortermaja viiendal korrusel või elab üksi oma kodutalus, kus bussipeatus on paari kilomeetri kaugusel, bussiühendus pole kiita ja lähedased võivad olla kaugel.

Põhiline ongi see, et haiglast väljudes ei jää patsient üksi ja saab võimalikult kaua olla kodus nii, et meditsiinipersonal on nõuks ja toeks.

Mida koduõde täpsemalt teeb?

Koduõde sõidab kohale ja saatekirja alusel toimub kas vererõhu mõõtmine, ravimite manustamine, haavaravi koos sidumisega, patsiendi ja tema pereliikmete õendusalane nõustamine ja palju muud.

Pereliikmete nõustamine tähendab seda, et kodused tunneks ära seisundi muutumise ja oskaksid vastavalt reageerida. Samuti tunneb õde ära olukorra, kus tuleks pöörduda tagasi haiglasse.

Meie jaoks on väga oluline patsiendikeskne lähenemine. Koduõe visiitide arvu määrab perearst või raviarst, kuid vastavalt patsiendi vajadustele saab seda suurendada.

Miks on oluline koduõendusele suunata?                

Koduõendus tagab patsiendile vajaliku abi kodustes tingimustes. See edendab patsiendi iseseisvat toimetulekut, võimaldades neil saada abi ja nõuandeid iseseisvalt hakkama saamiseks.

Olles koduõenduse patsient, siis pole tarvis väiksemate probleemidega koormata perearsti või erakorralise meditsiini osakonda. Õde saab paljude murede ja küsimustega ise tegeleda või võtab vajadusel erialaspetsialistidega ühendust.

Kui perearst või raviarst on koduõenduse vajaduse välja selgitanud, siis peaks see olema kõigile patsientidele saatekirja alusel kättesaadav.

Kui kiiresti koduõendusele saab?

Koduõendusele saab kiiresti, kui saame saatekirja kätte, siis vastavalt vajadusele kasvõi järgmisel päeval.

 

Avaldatud: 14.06.2024, autor Madis Perli