Aasta tugitöötaja Helmer Kostabi 15 aastat Põlva haiglas
Põlva haigla aasta tugitöötajal infotehnoloogil Helmer Kostabil täitus täna Põlva haiglas 15 aasta tööjuubel.
Kostabi on sündinud Tartus, kuid elanud terve oma elu Põlvas. Tartusse viisid tagasi õpingud, kus ta kutsehariduskeskuses lõpetas infotehnoloogia eriala, mille juures omandas ka elektritöö, inseneeria ja tehnilised oskused, mida Põlva haiglas saanud igati tööle panna.
„Põlva haiglasse tulin 2009. aastal, töötasin toona veel Põlva maavalitsuses ja sain tuttavaks haigla infotehnoloogi Omariga. Ühel hetkel tekkis haiglas vajadus lisatöötajale ja siis ta pakkus ning olin nõus. Alguses 0,6 kohaga ja jätkasin kahes kohas kuni maavalitsuse lõpuni. See kahe maja vahel jooksmine oli päris tülikas ja närvesööv, aga andis hea vahelduse. Mingid tööd seisid, kuna pidid samal ajal teises kohas olema,“ meenutas Kostabi.
Põlva haiglas on arengu mõttes võimalused olnud tohutud ning ei möödu päevagi, kuidas üht või teist süsteemi paremaks muuta või katsetades uusi lahendusi. Helmeri töö suures plaanis ongi käigupealt lahenduste leidmine ja kolleegide aitamine.
„Maavalituses tuli arengu mõttes lagi ette, kuid siin oli võimalus arendada muid oskuseid, ma olen siin saanud serverite operatsioonisüsteemiga tegeleda ja seda arendada. Häkkerite ja petturitega tegeleda – see on kui pidev võitlus, et ühe augu said kaetud, aga siis juba kaks uut auku avanenud,“ nentis Kostabi.
Kuid üldiselt on küberturvalisuse mõttes olnud seis Helmeri sõnul rahulik. „Aastate peale on paaril korral proovitud teha tegevjuhipettuseid. Ehk siis töötajale on saadetud kiri, kus juhatatakse asutuse juhi nimel makset tegema või andmeid jagama. Pettuste tuvastamine muutub üha keerukamaks, kuna tehisintellekti abil saab koostada juba päris korralikke eestikeelseid õngitsuskirju,“ tõdes Kostabi.
Seetõttu soovitab Kostabi hoida internetis ja meili postkastis kriitilist mõtlemist ning kahtluste korral kontrollida üle, kas asjad on ikka nii, nagu tundub ja mitte vajutama kahtlastele linkidele. „Täna on igasugused süvavõltsingud nii usutavad. Annad erineva nurga alt pildid ette ja tehisintellekt teeb kokku usutava video. Sotsiaalmeedia kubiseb sellistest asjadest,“ leiab infotehnoloog.
Aasta tugitöötaja tiitel näitab, et töös on midagi tehtud hästi: „Kui aus olla, siis ma olen ülemõtleja, koguaeg käivad mõtted, kuidas midagi edasi arendada ja uusi lahendusi luua. Olen siin teinud kõike alates tinutamisest kuni mööbli vedamiseni. Kui näen, et midagi on vaja ära teha, siis lähen ja teen, mitte ei jää ootama, et äkki kunagi tuleb keegi teine.“
Üks väga suur projekt, erakorralise meditsiini osakonna renoveerimine seisis ka infotehnoloogide õlul, kes kindlustasid, et õiged juhtmed ja ühendused saaksid veetud, meditsiiniseadmed paigaldatud ja veetsid ka ise suurema osa päevadest lae all kaableid vedamas.
„Mulle meeldivad tehnilised tegevused, kus oled keskendunud ja lihtsalt toimetad ning isegi mured kaovad,“ tõdes Kostabi ja lisas: „Siin on huvitav tööd teha ja kolleegid on ka toredad.“
Peale infotehnoloogiks olemise pildistab Kostabi loodust ning öösiti ka tähti ja virmalisi. Suureks hobiks on tal jalgrattasõit ning rattarallide kõrvalt ei pidanud aasta tugitöötaja paljuks ühel päeval rattaga Tartust Põlvasse tööle tulla, et vormikõver võistlusteks tipus hoida. Lisaks on infotehnoloogil head suhted orienteerumise, peo- ja rahvatantsuga ning lisaks küpsetab torte ja valmistab käsitöökomme.
Avaldatud: 10.08.2024, autor: Madis Perli