Põlva haigla aasta õde: haigla on justkui teine kodu

12. mail tähistatakse rahvusvahelist õdede päeva! Põlva haiglas töötab kokku 83 õde! Meil on tööl õed, anesteesia-intensiivraviõed, hooldekoduõed, kooliõed, abiõed, jalaraviõde, operatsiooniõed, ämmaemandad, infektsioonikontrolliõde, nahahaiguste õde ja teised eriõed! Aitäh, et olete meiega! 

Õdede päeva puhul tegime intervjuu värskeima Põlva haigla aasta õe Sirli Kiiloga.

Põlva haigla aasta kolleegiks ja aasta õeks valitud õde Sirli Kiilo leiab, et kõige olulisem on oma töös kohelda patsiente ennekõike inimestena ning mõelda, millist kohtlemist ise patsiendina haiglas olles tahaksid.

Taastusravi osakonna õde Sirli Kiilo lõpetas 2011. aastal Tartu Tervishoiukõrgkooli õe erialal ning Põlva haiglas on ta töötanud viimased kuus ja pool aastat.

Mis tõi sind Põlva haiglasse?

Otsisin peale teise lapse sündi kodukanti tööd, et igapäevane logistika jookseks paremini paika ja nii jäi silma Põlva haigla. Elan haiglast viie minuti kaugusel ja saan enne tööle tulekut mugavalt lapsed kooli viia. Samuti on siinne kollektiiv väga hea. Kolleegid on sõbralikud, abivalmid ja meeskonnatöö toimib.

Kust tuli idee õppida õeks?

Õenduse eriala mõte tuli keskkoolis, kaks klassiõde läksid samuti ja koos oli hea minna. Mõte inimeste aitamisest pakkus rõõmu.

Mida hõlmab endas töö õena?

Taastusravi osakonda satub palju patsiente insuldi- või õnnetuste järgselt. Inimesed, kellel on liikumis- või liigeste probleemid. Põhjuseid on väga palju, mis inimesi taastusravi osakonda on toonud. Õe töö juures on põhiline patsientide eest vastutamine, et ravimid saaksid võetud ja raviarsti poolt antud korraldused täidetud. Tegevustes peab olema väga tähelepanelik, hoolas ja korrektne.

Mis on sinu töös kõige olulisem?

Ma arvan, et kõige olulisem on võtta patsiente inimestena. Nad on mingil põhjusel haiglasse sattunud ja loodavad leida abi oma muredele. Lahke hääletoon ja rahulik suhtumine aitab kaasa. Eks nemad tahavad ka pigem näha rõõmsat nägu, mitte õde, kellelt ei julge midagi küsida.

Lisaks veel juurde empaatia ja emotsionaalne tugi, mis annab patsientidele turvatunde. Kui mina oleksin nende rollis, siis tahaksin ka sellist kohtlemist.

Milliseid on sinu patsiendid?

Me tegeleme erineva profiiliga patsientidega, meil käivad taastusravil lapsed, nad on koos vanemaga või üksi, samuti rehabilitatsiooniteenuse kliendid. Suur osa patsiente on eakad. Vananedes liikumine väheneb ja kõrvalise abi vajadus suureneb. Samuti nõrgestavad eakate elukvaliteeti kroonilised haigused.

Meil on taastusravi osakonnas tugev meeskond lisaks õdedele ja hooldajatele füsioterapeudid, tegevusterapeudid, logopeedid ja paljud teised, kes igapäevaselt toetavad inimese taastumist. Kuid kui inimene läheb koju, siis tihti ei pöörata liikumisele piisavalt tähelepanu. Sageli unustatakse ära ka vee joomine.

Taastusravi osakond teeb koostööd ka sise- ja õendusabi osakondadega ning tagame ka nende patsientidele taastusravi teenuseid ja see teeb töö vaheldusrikkaks.

Kui palju on patsiente?

Nähes kõrvalt ka teiste osakondade tööd, siis patsiente on palju ja meil statsionaarses taastusravis on nõudlus suurem kui pakkumine, meie juurde tahetakse tulla. Ravile soovijate hulk on suurem kui vastu võtta suudame. Seetõttu on Põlva haigla väga oluline meie maakonna keskusele ja inimestele.

Kuidas kirjeldaksid taastusravi osakonnas töötamist?

Haigla on ikkagi teine kodu, töötame 24-tunnistes valvetes ehk oma elu tuleb selle järgi korraldada. Ma olen tänulik oma kolleegidele, sest nemad on seejuures väga abiks. Korraldame ühiseid üritusi väljaspool haigla seinu, mis lähendab kolleege ja pakub vaheldust raskele tööle. Koos oleme nii õed, arstid, hooldajad, koristajad sest kõik on ühtemoodi olulised. Ma arvan, et kollektiiv ongi see, mis töökoha juures suurimat rolli mängib.

Mida õena töötamine sulle annab?

Minu jaoks on kõige suurem tänu see, kui patsiendid lähevad koju rõõmsal meelel ja saanud oma tervise probleemidele leevendust. Jätkan suurima rõõmuga oma tööd õena. Tunnen, et teen oma tööd hästi, kui näen naeratavaid nägusid ja kolleegid tunnustavad. See ongi puhas töörõõm, järelikult olen õiges kohas ja teen õiget asja.

 

Autor: Madis Perli

Avaldatud 12.05.2024