Info perearstile
Teadmiseks perearstile
Teadmiseks laborisse analüüse saatvatele arstidele
Verevõtmise juhend:
Biokeemilised uuringud:
Kõik biokeemilised uuringud on tehtavad vereseerumist. Selleks tuleb uuritav veri võtta kas geeliga (kollane kork) või geelita (punase korgiga) vaakumkatsutisse.
-
- Võtta veeniveri patsiendilt tühja kõhuga, soovitavalt enne kella 11:00.
- Kasutage õige jämedusega nõela (täiskasvanutel 0.8 – 0.9 mm, lastel 0.7 mm äbimõõduga), sest liialt suur verevoolu kiirus nõelas võib olla hemolüüsi põhjuseks.
- Kui olete veendunud, et nõel on veenis, vabastage zgutt ja alles siis ühendage vaakumkatsut nõelaga. See aitab ära hoida hemolüüsi ja venostaasist tingitud muutusi analüüsides.
- Soovitav on enne tsentrifuugimist lasta verel kuni 20 minutit toatemperatuuril seista (kui mõne analüüsi puhul ei ole ette nähtud teisiti), see hõlbustab seerumi eraldamist vormelementidest. Seejärel tsentrifuugida veri kiirusel 2000 – 3000 p/min 15 minutit. Geeliga katsutis peab geel tsentrifuugimisel tõusma vere vormelementide ja seerumi vahele, kui see on toimunud puudulikult, korrata tsentrifuugimist.
- Geeliga katsutid asetada suletult tavalisse külmkappi (+2-+8ºC), ilma geelita katsutist eraldada seerum, panna see eraldi väiksemasse katseklaasi või eppendorfi, sulgeda korgiga või parafilmiga ja asetada samuti tavalisse külmkappi (+2-+8ºC).
- Saadetava seerumi koguseks biokeemia analüüside korral tuleks arvestada 250 µl ühe analüüdi kohta + 1 ml seerumpanga jaoks.
- Enamus biokeemilisi näitajaid on võimalik määrata materjalist, mis võib olla seisnud kuni 48 tundi +2-+8ºC juures, s.t., et selle aja jooksul peab seerum olema saadetud laborisse.
Erand – veresuhkur (glükoos veres) tuleks võtta halli korgiga, Na-fluoriidi sisaldavasse katsutisse. Sellega hoitakse ära edasine glükolüüs ja saadakse tõepärasemad tulemused. Eriti tuleks seda järgida tellijatel, kelle analüüsid jõuavad HTI Laborisse hiljem, kui 1 tunni möödudes.
Kliinilise vere uuringuteks
Kliinilise vere analüüsid tehakse EDTA-verest (lilla korgiga vaakumkatsut).
-
- Võtta veeniveri patsiendilt tühja kõhuga, soovitav enne kella 11.00 enne lõunat.
- Kasutage õige jämedusega nõela (täiskasvanutel 0.8 – 0.9 mm, lastel 0.7 mm läbimõõduga), sest liialt suur verevoolu kiirus nõelas võib olla hemolüüsi põhjuseks.
- Kui olete veendunud, et nõel on veenis, vabastage zgutt ja alles siis ühendage vaakumkatsut nõelaga. See aitab ära hoida hemolüüsi ja venostaasist tingitud muutusi analüüsides.
- Kalluta verega katsutit ettevaatlikult 4-5 korda edasi-tagasi, et see seguneks korralikult antikoagulandiga. Mitte intensiivselt raputada, sest see võib põhjustada hemolüüsi!
- NB! Mitte tsentrifuugida!
- Säilitada tavalises külmkapis (+2-+8ºC), NB! Mitte sügavkülmutada! Transportida veri laborisse 12 tunni jooksul.
Hüübimisnäitajate uuringuteks
-
- Hüübimisnäitajad määratakse tsitraatplasmast. Veri võtta sinise korgiga katsutisse.
- Veri tuleb võtta kella 7 ja 9 vahel, vähemalt 12 tundi peale sööki.
- Enne veeni punkteerimist peab patsient istuma või lamama 10 – 15 minutit.
- Zgutti mitte kasutada. Kui see pole võimalik, siis vabasta zgutt kohe kui nõel on veenis. Zguti pealhoidmise korral üle 1 minuti on proov analüüsiks kõlbmatu.
- Esimene 5 mL verd ei kõlba hüübimisanalüüsideks. Seetõttu võetakse esimesse lisanditeta katsutisse veri muudeks analüüsideks või visatakse ära.
- Teise tsitraadiga katsutisse võetakse veri hüübimisanalüüsideks.
- Verd tuleb võtta kuni katsutil märgitud sinise pikijoone lõpuni, see tagab tsitraadi ja vere õige vahekorra – 1:9. Vähema vere korral ei tule analüüsi tulemused tõesed.
- Kalluta verega katsutit ettevaatlikult 4-5 korda edasi-tagasi, et see seguneks korralikult antikoagulandiga.
- Vereproov tuleb laborisse saata 1 tunni jooksul või eraldada kohapeal plasma (tsentrifuugida 10 minutit 2500 x g juures